LBG

Leśny bank

Pożar lasu - Amazonia
Aktualności

Amazonia płonie – pożary w Brazylii nadal trwają

Niemal 4 tysiące nowych pożarów na terenie Brazylii w ciągu 2 dni – ta sensacyjna wiadomość obiegła świat. Wiele wskazuje na to, że sytuacja nie ulegnie szybko zmianie.

Na terenie Brazylii od początku 2019 roku odnotowano aż około 72 000 pożarów lasów deszczowych. Tymczasem są one największym magazynem dwutlenku węgla, jednego z najlepiej nam znanych gazów cieplarnianych, który m.in. wywołuje zmiany klimatyczne.

Liczba jest horrendalnie wysoka i zarazem rekordowa od 2013 roku, a zarazem o ponad 80 proc. większa niż w 2018 roku w podobnym okresie. Sytuacja jest poważna i na pewno będzie brzemienna w negatywne skutki i wpłynie też na klimat i zjawisko globalnego ocieplenia Ziemi.

Aż 4 tysiące nowych podpaleń

Pożary w Amazonii trwają już od miesiąca, a w ciągu 48 godzin odnotowano aż około 4000 nowych ognisk mimo oficjalnego zakazu przez rząd celowych podpaleń. Pożary te są niezwykle poważne w konsekwencjach dla naturalnego środowiska. Sytuacja w Brazylii budzi zainteresowanie ekologów i mediów z całego świata.

Dżungla amazońska – zielone płuca Ziemi zagrożone

Sytuacja wymaga interwencji i wsparcia, gdyż dżungla amazońska to zielone płuca Ziemi. W pomoc włączają się dziennikarze, politycy, gwiazdy i celebryci. Finansowe wsparcie państw G7 prezydent Brazylii jednak odrzucił.

Dżungla amazońska to zielone płuca Ziemi, ale mitem jest stwierdzenie, że z powodu jej pożarów na Ziemi zabraknie tlenu. Mimo to lasy maja niebagatelne znaczenie – również w spowalnianiu globalnego ocieplenia.

Lena.k / pixabay / Ylvers